DCS-7050SX-64
Used
Warranty: 24 months
Shipping in: 2 - 4 working days
3 Item Items
In stock
Warning: Last items in stock!
Availability date:
The Arista DCS-7050SX-64 is a switch designed for large networks and datacenter infrastructures. Switches in this series offer advanced Layer 2 and Layer 3 features. SFP+ ports provide high throughput and low power consumption. Redundant power supplies and fans guarantee continuous operation in case of failure of any component. A 12MB buffer memory will protect packets during heavy network loads.
| Producer | Arista |
| Series | 7100S |
| Producer's code | DCS-7050SX-64 |
| Chassis type | Rack mountable |
| Switch type | Network switch |
| Dominant ports quantity | 48 |
| Dominant ports type | SFP+ |
| Dominant ports speed | 10GbE |
| Additional ports quantity | 4 |
| Additional ports type | QSFP+ |
| Additional ports speed | 40GbE |
| Switching layer | 3 |
| Stacking | No |
| License | Not applicable |
| PoE | PoE not supported |
| MAC adresses | 288K |
| DRAM memory | 4 GB |
| Flash memory | 4 GB |
| Packet buffer memory | 12MB |
| Number of power supplies | 2 |
| Power supplies power (total) | 1000W |
| Height | Rack 1U |
| Width / Depth | 48,3 cm / 40,6 cm |
| Weight | 8.00 kg |
| Producer | Arista |
| Series | 7100S |
| Producer's code | DCS-7050SX-64 |
| Chassis type | Rack mountable |
| Switch type | Network switch |
| Dominant ports quantity | 48 |
| Dominant ports type | SFP+ |
| Dominant ports speed | 10GbE |
| Additional ports quantity | 4 |
| Additional ports type | QSFP+ |
| Additional ports speed | 40GbE |
| Switching layer | 3 |
| Stacking | No |
| License | Not applicable |
| PoE | PoE not supported |
| MAC adresses | 288K |
| DRAM memory | 4 GB |
| Flash memory | 4 GB |
| Packet buffer memory | 12MB |
| Number of power supplies | 2 |
| Power supplies power (total) | 1000W |
| Height | Rack 1U |
| Width / Depth | 48,3 cm / 40,6 cm |
| Weight | 8.00 kg |