DCS-7160-32CQ
Used
Warranty: 24 months
Shipping in: 2 - 4 working days
10 Item Items
In stock
Warning: Last items in stock!
Availability date:
| Producer | Arista |
| Series | 7160 |
| Producer's code | DCS-7160-32CQ |
| Chassis type | Rack mountable |
| Switch type | Network switch |
| Dominant ports quantity | 32 |
| Dominant ports type | QSFP28 |
| Dominant ports speed | 100GbE |
| Additional ports quantity | No additional ports |
| Switching layer | 3 |
| Stacking | No |
| License | Not applicable |
| PoE | PoE not supported |
| MAC adresses | 128K |
| DRAM memory | 8 GB |
| Flash memory | 4 GB |
| Number of power supplies | 2 |
| Power supplies power (total) | 1000W |
| Height | Rack 1U |
| Weight | 10.00 kg |
| Producer | Arista |
| Series | 7160 |
| Producer's code | DCS-7160-32CQ |
| Chassis type | Rack mountable |
| Switch type | Network switch |
| Dominant ports quantity | 32 |
| Dominant ports type | QSFP28 |
| Dominant ports speed | 100GbE |
| Additional ports quantity | No additional ports |
| Switching layer | 3 |
| Stacking | No |
| License | Not applicable |
| PoE | PoE not supported |
| MAC adresses | 128K |
| DRAM memory | 8 GB |
| Flash memory | 4 GB |
| Number of power supplies | 2 |
| Power supplies power (total) | 1000W |
| Height | Rack 1U |
| Weight | 10.00 kg |