JL357A
Used
Warranty: 24 months
Shipping in: 2 - 4 working days
2 Item Items
In stock
Warning: Last items in stock!
Availability date:
Aruba 2540 is a switch designed for networks operating at 1Gb speeds and rich in PoE-powered devices. The switch has 4 10Gb SFP uplink ports, which will allow you to deploy the device in a network operating on fiber optics. An intuitive graphical interface will make it easy to configure the device.
| Producer | Aruba HPE |
| Series | 2540 |
| Producer's code | 2540 JL357A |
| Chassis type | Rack mountable |
| Switch type | Network switch |
| Dominant ports quantity | 48 |
| Dominant ports type | RJ45 |
| Dominant ports speed | 1GbE |
| Additional ports quantity | 4 |
| Additional ports type | SFP+ |
| Additional ports speed | 10GbE |
| Switching layer | 3 |
| Stacking | No |
| License | Not applicable |
| PoE | Support for PoE |
| MAC adresses | 16K |
| DRAM memory | 1 GB |
| Flash memory | 4 GB |
| Packet buffer memory | 12MB |
| Number of power supplies | 1 |
| Height | Rack 1U |
| Weight | 5.00 kg |
| Producer | Aruba HPE |
| Series | 2540 |
| Producer's code | 2540 JL357A |
| Chassis type | Rack mountable |
| Switch type | Network switch |
| Dominant ports quantity | 48 |
| Dominant ports type | RJ45 |
| Dominant ports speed | 1GbE |
| Additional ports quantity | 4 |
| Additional ports type | SFP+ |
| Additional ports speed | 10GbE |
| Switching layer | 3 |
| Stacking | No |
| License | Not applicable |
| PoE | Support for PoE |
| MAC adresses | 16K |
| DRAM memory | 1 GB |
| Flash memory | 4 GB |
| Packet buffer memory | 12MB |
| Number of power supplies | 1 |
| Height | Rack 1U |
| Weight | 5.00 kg |